Podaruj najwyższy budynek w Polsce - Pałac Kultury i Nauki

Podaruj najwyższy budynek w Polsce - Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki, PKiN (do 1956[2] Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), znajdujący się w śródmieściu Warszawy na placu Defilad 1. Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa. Pałac jest siedzibą Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej. Zarządza nim miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. Od 2007 gmach znajduje się w rejestrze zabytków.

Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur (znanymi poza Rosją jako Siedem Sióstr), wzorowanymi są na amerykańskich wieżowcach w stylu art déco. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów[3].

Pałac jest siedzibą wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, w tym kin, teatrów i muzeów, uczelni wyższych (m.in. Collegium Civitas), władz Polskiej Akademii Nauk oraz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Organizowane są tam także różnego typu wystawy i targi – od 1958 przez wiele lat odbywały się tam Międzynarodowe Targi Książki i towarzyszące im kiermasze, a także przez kilka lat (na przełomie XX i XXI wieku) targi Komputer Expo. Mieści się w nim sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób (Sala Kongresowa), Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN, Muzeum Domków dla Lalek oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem.

Przed głównym wejściem (od strony ul. Marszałkowskiej) znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej[4]. (Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kultury_i_Nauki)

Czy chcesz podarować w prezencie najwyższy budynek w Polsce - PKiN? Teraz już możesz. Wystarczy wejść na stronę Warszafka.com i wybrać ulubiony kolor skarpet lub zamówić wszystkie kolory.

Skarpety pałacowe są dostępne w wielu kolorach, żebyś mógł wybrać ten jedyny.

Zamów skarpety w kolorze:

- turkusowym z szarym Pałacem

- jeansowym z szarym Pałcem

- różowe (dla miłośniczek i miłośników różu) z szarym Pałcem

- żółte z bordowym Pałacem

- żółte z niebieskim Pałacem

- męski fioletowe

... i wreszcie dla największych patriotów w kolorze biało-czerwonym.

Wejdź na stronę Warszafka.com i szukaj aktualnych promocji.